5 perc alatt kész és sütni sem kell

Gasztronómia/Programajánló/Szeminárium

Lassan itt a szeptember, ősziesre fordul az időjárás és vele együtt ezer színben pompázik majd a természet, a levegőben – ahogyan Hamvas Béla Babérliget-könyvében is megemlíti – „apró ragyogó szemecskék tündökölnek, és ha az ember a hegytetőről a síkságra néz, úgy látja, hogy a tájat fénylő aranypor vonja be. A ragyogó ködben, a csillogó párában a kertek lustán pihennek s ettől a szendergő lassúságtól érik meg a szőlő, válik az alma habossá, ízesedik meg a dió, a mandula, az őszibarack és a szilva. Arany mézben úszik a föld és a napfény úgy fénylik, mint a sárga olaj.”

Talán nincs még egy ilyen évszak, amely annyi írót, zeneszerzőt, költőt vagy festőt igézett volna meg. A hosszú séták a természetben ilyenkor esnek a legjobban, hazaérve pedig nincs jobb kikapcsolódás annál, mintsem feltenni egy régi bakelitlemezt és halk blues vagy soul zenére olvasni, főzni és pezsgőzni. Az ilyen estékre most egy nagyon egyszerűen elkészíthető matcha-sajttortát szeretnék a figyelmetekbe ajánlani, hozzá pedig egy friss és izgalmas pezsgőt Bujdosó Ferenctől. De ne szaladjunk ennyire előre! Nyáron ismét több napot töltöttem Bécsben és erről is szeretnék írni néhány sort, hiszen Ausztria fővárosa, a gazdag történelmi múlttal rendelkező császárváros nem csak a magyarok, hanem a világ többi lakosa körében is közkedvelt úti cél. A város gyönyörű, elegáns, modern, pezseg és tele van energiával, nem mellesleg a New Yorki székhelyű Mercer-féle listán már sorban kilencedik alkalommal lett a világ legélhetőbb városa, a 2018-as Economist felmérése alapján pedig nem kis meglepetésre szintén Bécs jött ki győztesként a világ legélhetőbb városai listáján. Ezzel megelőzve Osakát vagy éppen a listát hét évig vezető Melbourne-t.

Közlekedés

Az 5 metróvonallal, gyorsvasúttal, busszal és rengeteg villamossal rendelkező város tömegközlekedése kiváló, így kevésbé ajánlom a kocsival való kiutazást. Egyrészről Budapestről egyszerűbb busszal vagy vonattal kimenni, másrészről sokkal olcsóbb is: a Népliget buszpályaudvarról naponta több járat is indul, és ha időben gondoskodunk a jegyvásárlásról, akár retúr 4000 forintért megjárjuk. A busz a reptér után az Erdberg nevű metrómegállónál áll meg, így kényelmesen eljutunk bárhova a városban. Bécs számos látványossága biciklivel is könnyen megközelíthető, szóval érdemes néhány percet rászánni regisztrációra a „Mol Bubi” osztrák változatára. Az első óra mindig ingyenes, az egyszeri díjként felszámolt regisztráció csupán egy euróba kerül. Nem csoda, hogy a bécsiek imádnak bringázni, és az ezzel kapcsolatos statisztika is egészen kiváló: a város lakosságának több mint a negyede használja rendszeren a biciklit.

Hol együnk, kávézzunk és fagyizzunk, ha turistáskodunk Bécsben és nincs sok időnk?

Ha Bécs, akkor kávé – tartja a mondás és talán nem véletlen. A világ kávéfővárosa és a melange hazája, 2011-ben került fel az UNESCO listájára, mint nem anyagi örökség. Ha a klasszikus kávéházakat kedvelitek, keressétek fel Bécs legrégebbi kávéházát, az 1824-ben megnyitott Café Frauenhuber-get; a múlt században az értelmiség által is közkedvelt, 1876 óta működő Café Central-t; a Sissi nevéhez köthető világhírű Café Demel-t; az 1873-ban nyílt elegáns Café Landtmann-t; a 138 éves múltra visszatekintő Café Sperl-t; vagy éppen a Stephansdom környék egyik kis eldugott utcájában a Leopold Hawelka-t, mely 1939-ben nyitott meg. Nem állítom, hogy a legjobb kávékkal ezeken a helyeken találkoztok majd, sőt, de múltidézésre és kicsit magunkba szívni a történelmet tökéletesek. Miközben rendületlenül járjuk a várost, a nagy rohanásban jól jöhet egy ízletes hamburger, egy kitűnő kávé, desszertként pedig néhány gombóc a legjobb fagyiból.

TOP 3 kávé Bécsben

  • Balthasar Kaffee Bar

Viszonylag közel a belvároshoz, de szerencsére a turista áradattól mentes övezet. Nagyon jó hangulat, minimál design, kiváló minőség, szuper ár-érték arány.

  • Coffee Pirates

A Campus szomszédságában lévő Coffee Pirates a fiatalok és diákok körében is nagyon közkedvelt és frekventált hely. Az espresso és a cappuccino is tökéletes.

  • Caffé Couture District 1

A Palais Ferstel Passage-ban lévő kis kávézó szintén kiváló kávéval várja a vendégeket.

 

TOP 3 fagyi Bécsben

  • Eis-Greisler

A nagyon kicsi üzlet a bécsiek kedvence, a fagylalt bio alapanyagokból készül és van vegán fagyi is. Nem olcsó és szinte mindig nagy a sor, de nem fogjátok megbánni ha azt a pár percet kivárjátok. A kecskesajt vagy a tökmagolaj fagyi kötelező kör.

  • Gelateria La Romana

A La Romana-t 1947-ben alapították Olaszországban, Rimini város történelmi szívében. Azóta a világ több pontján, 39 helyen is találkozhatunk kiváló minőségű olasz fagyijukkal, így néhány éve immár a Stiftgasse-n Bécsben is.

  • Zanoni & Zanoni

Ez csupán azért került fel a listámra, mivel ár tekintetében verhetetlen a városban. Hamisítatlan olasz fagylalt, az üzletben pedig van bőven kínálat. Mindig nagy a nyüzsgés, de aki itt fogyaszt, annak a pénztárcája is sokkal boldogabb lesz.

 

TOP 3 hamburger Bécsben

  • Die Burgermacher

Az idén 10. évfordulóját ünneplő hely fiatalos és a kiszolgálás is nagyon barátságos. Van bőven miből válogatni és kézműves sört is tartanak. Organikus hozzávalók, a krumpli és a helyben készült szószok is nagyon ízletesek. A rozmaringos hamburger grillezett barackkal és prosciutto chips-sel erősen ajánlott.

  • Rinderwahn

A Stephansplatz-tól csupán néhány percre található hely kevésbé a hangulatával, sokkal inkább a hamburgerek minőségével hívja fel a figyelmet.

  • Omnom Burger

Friss alapanyagok, szintén nagyon jó választék, igaz, a hely távol esik a belvárostól, de egy utat mindenképpen megér. Előtte viszont érdemes felhívni őket, és megbizonyosodni, hogy biztos lesz majd hely.

 

Matcha-sajttorta

Bécsben is akár a nagyvilágban azt lehet tapasztalni, hogy legyen szó főfogásról, desszertről vagy kávéról, a matcha, mint alapanyag egyre több helyen bukkan fel. És mint már egy korábbi írásomban is említettem, a feleségemnek köszönhetően otthon is egyre gyakrabban kerül az asztalra desszertként is. Legutóbb éppen matcha-sajttortaként.

Hozzávalók

  • 1 csomag Oreo keksz
  • 250 gr mascarpone
  • 1 csomag fix zselatin por
  • 200 ml habtejszín
  • 50 gr olvasztott vaj
  • 100 gr porcukor
  • fél csomag vaníliás cukor
  • 1 kanál tej
  • 2 gr matcha por

Elkészítés

A kekszet összetörjük, majd az olvasztott vajjal, 1 kanál tejjel elkeverjük, hogy összeálljon és egy szétnyitható tortaforma aljába belenyomkodjuk. Ha nem állt össze, szükség esetén még tegyünk hozzá kevés olvasztott vajat. Fél órán át pihentetjük hűtőben. Közben a habtejszínt habbá verjük, összekeverjük a porcukorral és vaníliás cukorral a mascarpone krémet, majd az egészet elkeverjük, és hozzáadjuk a fix zselatin port. Az egész krém mennyiséget 2/3-ad, 1/3-ad arányban megfelezzük. A nagyobb mennyiséget ráöntjük a megdermedt kekszre, a megmaradt részhez egy kis teaszűrőn átszitálva hozzáadjuk a matcha port, habverővel összekeverjük. Ezt a matchás krémet ráöntjük a fehér krém tetejére. 1 napig a hűtőbe tesszük. Szervírozás előtt ízlés szerint gyümölccsel díszítjük.

 

Pezsgőajánlat: Bujdosó Brut Rosé

Összesen 5000 palack készült belőle a címkét pedig Ipacs Géza tervezte. Az első 500 palackot 12 hónap után degorzsálták, a tervek szerint majd időről-időre 500-1000 üveget hoz piacra a pincészet. A házasítás gerincét a pinot noir adja, a többi királyleányka, a dosage mennyiség sem véletlen: Bujdosó Ferenc inkább a kedvesebb, gyümölcsösebb pezsgőket szereti, a nulla gramm cukorral készült brut nature nem az ő ízlését tükrözi. Így a 7 gramm cukor mellett 7 gramm/liter sav van a pezsgőben. Illata kedves, benne rengeteg szamóca, málna és piros bogyós gyümölcsös, kóstolva vérnarancs, piros grapefruit, csipkebogyós nüanszok, diszkréten édes vonallal. Picit még fiatal, de jól behűtve minden évszakban remek választás. Végül is miért csak nyáron innánk rosé-pezsgőget?!

A jó pezsgőspohár elengedhetetlen kelléke a pezsgőkóstolásnak

Sok pohár fordult meg a kezemben, de néhány hónapja úgy tűnik, hogy a Lehmann Glass, Philippe Jamese által tervezett Grand Champagne kehellyel megtaláltam az igazit. Nem olcsó, de ha azt veszem számításba, hogy a cég közel 20 ezer mosásra garantálja az élettartalmát, nyugodtam mondható, hogy ennyi pénzért ajándék. Nem mellesleg kóstolni belőle isteni. A kialakításának köszönhetően az aromák is sokkal koncentráltabbak lesznek, a pezsgő erősségeit vagy hibáit is jobban kihozza. A pohár szárának és a kehely találkozásának egybeolvadó csúcsos kialakítása pedig lehetővé teszi a buboréklánc folyamatos gyöngyözését is.

A Lehmann poharakról röviden

Gérard Lehmann és Gérard Basset 1970-ben döntött saját, közös cég alapítása mellett. Gérard Lehmann ekkor már több, mint 30 éve poharakat tervezett Franciaország legnagyobb borászatainak és pezsgőházainak, Monsieur Basset pedig olyan címek birtokosa, mint a Master of Wine, Best Sommelier in the World 2000, Master Sommelier és Decanter Man of the year 2013. A közös márka megszületésének legfontosabb célja a borfogyasztás élvezetének egy magasabb szintre emelése volt. Napjainkban a világ legjobb sommelier-jei, borászai és chef-jei segítik tapasztalataikkal és véleményükkel a már meglévő termékcsaládok fejlesztését, illetve az újak megszületését. A Reims-i székhelyű cég két márkát hozott létre: a Lehmann Glass-t, mely prémium minőségű poharakat és dekantálókat forgalmaz és a Lehmann Selection-t, mely vendéglátóipari egységeket szolgál ki üvegáruval és egyéb eszközökkel. A Jamesse Prestige Signature Collection – amelynek tagja az általam használt pohár is – 2016-ban született meg, a tervezés folyamán szorosan együttműködtek Philippe Jamesse-szel, aki a 2 Michelin-csillaggal büszkélkedő Domaine les Crayères sommelier-je.