Az óceán halk, hűvös sóhaja

Hírek

Sétáló riporterünk, Császár Zoltán ezúttal a közelmúltban megrendezett Gourmet Fesztiválon járt, ahol idén a pezsgő és a kaviár volt a rendezvény főszereplője.

Újabb és újabb pincék készítenek pezsgőt, olykor már profi pezsgőmestereket is alkalmaznak, akik szakmai segítséget nyújtanak a „kezdőknek” árulja el tapasztalatait Pászti Lajos, a Bortársaság területi vezetője. Hozzáteszi: elérhetők a piacon magas minőségű pezsgők, gyöngyözőborok, így folyamatosan fejlődik az ízlés, az italok ismerete. Az emberek kezdik felfedezni, milyen különbségek vannak két tétel között. Vincze Endre, a Bortársaság másik munkatársa szerint is van már egy réteg, amely pontosan tudja mi, mit jelent. Úgy véli, a pezsgő kiválóan párosítható kaviárral vagy osztrigával is.

„Íze, mint az óceán halk, hűvös sóhaja.” – magyarázza Szabó Péter, a MyFish halkereskedője, osztrigakereskedő és -sommelier, a rá jellemző lendülettel, mire számítson a vásárló, ha osztrigát kóstol. Az általa festett kép rendkívül plasztikus, ha ízlelőbimbóink találkoznak az osztriga húsával, valóban hasonló élményben van része az ínyencnek. Miközben arra keressük a választ, miért illik annyira szépen az osztrigához és a kaviárhoz a pezsgő. Péter azt mondja, missziójának célja, hogy ne csak a kiváltságosok élménye legyen az osztriga kóstolása.

Nem tudom, rendelkezik-e valaki bővebb ismeretekkel nála az osztrigákról; elmeséli például, hogy csak Franciaországban, hét régióban, 400 merroir (vagyis tengeri, osztriga-élőhely terroir, azaz a termőhely jellemzői) található. Ahány merroir, annyi íz. Egy-egy osztrigában elképesztő ízek gyűlnek össze, leginkább a Franciaországból származó kagyló zseniális. A Bretagne-ból érkező osztrigában a csersav, a föld, az umami, az uborka, a hosszan édes mogyoró komplex aromája őrült körforgásban követi egymást. Ehhez Péter extra brut vagy brut natur pezsgőt párosítana, például a Francois President brutja ideális választás lenne. Önmagában az osztriga vagy a pezsgő is tökéletes, de ha együtt fogyasztjuk, csak a harmónia számít, teszi hozzá Szabó Péter. Első az osztriga, mindig hozzá párosítjuk a pezsgőt. Hihetünk neki, hiszen 20 ezer osztrigát ad el egy évben.

Halász Bálint, a METRO-lánc borszakértője úgy véli, mivel az osztriga és a kaviár is sós, ez az íz határozza meg a párosítást. Véleménye szerint Etyek, Somló vagy Sopron ásványos talaja illik az ínyencségek mellé a leginkább, például a Taschner Pincészet pezsgője. Tapasztalata alapján ugyanakkor, egyelőre gyerekcipőben jár a párosítás, mivel az osztriga vagy a kaviár még mindig kuriózumnak számít. Kellenek a „misszionáriusok”, mint Szabó Péter, hiszen Magyarországnak nincs tengere, és kevés étteremben kínálnak hasonló finomságokat. Igaz, lazac szinte már minden étlapon megtalálható és kaviárt is egyre több helyen választhatunk, ám osztrigát már igen kevés étteremben találni. Ha a pezsgőpárosításról kérdezzük a Garamvári brut, brut nature, vagy a Törley gyártotta Francois brut pezsgőket ajánlja e fogások mellé.

„Át kell venni a fogyasztás kultúráját onnan, ahonnan származik az osztriga vagy kaviár. Kevesen jutnak el az Arany Kaviár étterembe, de a fesztiválon kínált ínyencséget bármikor készek megkóstolni az emberek” Halász Bálint.

Hogy megtudjuk, valóban így van-e, csak egy pár métert kell sétálnunk az Arany Kaviár standjáig. Molnár Attila, az étterem tulajdonosa helyeslően bólogat, bár hozzáteszi: a kaviár nehéz téma. Saját „gyermekének” tekinti, ezért kifejezetten örült, amikor megtudta, hogy ebben az évben a fesztivál egyik fő témája épp a kaviár lesz. Eddig az eledel elérhetetlennek számított, az esemény kicsit közelebb hozza a magyarokhoz is e nemes étket.

Akadnak olyanok, akik a kaviárhoz már tudatosan pezsgőt is rendeltek, folytatja az étterem-tulajdonos, ma már egyre több olyan vendég tér be hozzájuk, aki nagyon ért a borokhoz, a pezsgőkhöz és a kaviárokhoz. Meg tudják különböztetni a fajtákat, ezért két éve már kaviárszakértő is dolgozik az Arany Kaviárban.

Molnár Attila szerint sokat kell kóstolni, ezért a fesztiválon olyan tányérral is megjelentek, amelyen több féle kaviárt találhat a vendég, hogy össze tudja hasonlítani a különböző fajták ízeit. – Nem is számítottunk rá, hogy ennyi nyitott látogató keresi majd fel a standunkat – jegyezte meg Molnár Attila.

A pezsgő ugyancsak régóta nagy szerelme az Arany Kaviár tulajdonosának. A champagne-okat az elsők között kezdték „poharazni”, azaz a vendégnek nem kellett teljes palackkal vásárolnia mondjuk egy Dom Perignonból, hanem lehetősége nyílt arra, hogy egy pohárnyit kóstoljon. Úgy látja, az utóbbi időben kitört a pezsgőőrület, szerencsére egyre több jó magyar pezsgőt lehet kapni a piacon, ár-érték arányuk pedig kitűnő. – Amikor kitöltünk egy külföldi vendégnek valamelyik jobb honi pezsgőből, legtöbbször nem is akarják elhinni, hogy magyar pezsgőt kortyolnak – teszi hozzá Attila.