Variációk egy témára

Gasztronómia/Pezsgőkoktél

Az elmúlt pár hónapot volt szerencsém Tokaj-hegyalján tölteni és némiképp kicsit közelebbről betekintést nyerni a közelmúlt innen származó pezsgő-remekműveibe. Érzelmeim vegyesek a témával kapcsolatban, így hát konkrét pincészetek nélkül jöjjön egy-két megállapítás, amivel remélem nagyobb óvatossággal nyúltok majd a nemes Tokaji pezsgő borokhoz.

Fontos a metódus!!!
Találkoztam olyan tarcali cuvée-vel amiért -bár methode classiqe- ugyanolyan magas árra pozícionálta a készítő pincészet, mint egy más, nem kevésbé jó nevű ház az ő methode traditionel pezsgőjéért. Szintén palackban erjedt az, csak épp Magnum méretűben és hiányzik az üledék lelövése, a degorzsálás. Sokkal jobb ízzel fogyasztottam volna, ha ez a gyártási különbség árban is érződik.

Fontos a palackban töltött idő!!!
Attól hogy egy pezsgő évjáratos (vagyis vintage vagy millésime), nem biztos hogy jobb, mint egy „non vintage” társa, ami viszont több időt töltött érleléssel.

És nem utolsó sorban!!!
A Furmint gyönyörű utat tett meg az elmúlt 5-6 évben, de a pezsgőkészítés terén ezek a pincészetek (tisztelet a kivételnek) még nem rendelkeznek kellő tapasztalattal:
Most derül csak ki, milyen potenciállal bírnak a palackban, jó volt-e az elképzelésük, érettebb vagy épphogy inkább frissebb vagy más savakkal bíró alapboraik válnak be majd jobban a pezsgősítés ideje alatt. Véleményem szerint, ezek mind, mind a jövő kérdései.

Végezetül
A féltő gondossággal kezelt alapborokat a legtöbb pincészetnek még mindig más házakhoz, vagy más területre kell szállítaniuk, (csak kevés pincészet rendelkezik megfelelő technológiával) vagyis nem helyben érlelt és/vagy palackozott „bottled estate” termékek.

„Tapaszkodás” Magyar módra

Ha jön a tavasz, a teraszos helyek ismét előtérbe kerülnek. Ha jó idő, akkor pezsgő, kancsós kevert italok és finom falatkák, tapasok.

Hegyaljai utam során megismerkedtem a meggyaszói Harangod-völgyi tenyészet sonka-remekeivel. Döbbenet számomra, hogy ilyen igényességgel készülnek „Serrano” és „Iberico” sonkákat is meghazudtoló termékek, nem beszélve Szürkemarha sonkájukról. Nagy Ferencnek köszönhettem, hogy a sófürdőtől, a szikkasztó termekig bepillanthattam a völgy munkájába.

Tényleg működnek azok a párosítások, amelyekben a terület termelőinek nyersanyagait összerakjuk egy a fenti óvatossággal megválasztott csendes, vagy pezsgő Tokaji borral.

Az elmúlt években sokat kísérleteztem. 2008-ban több hónap Andalúziai munkát követően elkezdtem az „adaptációkat”. Az ottani marinált savósajtot lepróbáltam Mádi gomolyával, a Manchego sajtot, ami eredetileg juhtejes lenne szintén itthoni Hegyvidéki kemény sajt párjával, a „piquillo” paprikát pedig vékonyhúsú kápiára váltottam, de sorolhatnám még. A sokat használt Andalúz Sherry-ecet helyett a bodrogkeresztúri Tokaji ecet-manufaktúra termékeivel mahinálok (ajánlom figyelmetekbe!).

Jöjjön tehát konkrétumokkal egy kis „UNGARO-TAPA” pethőtomi módra 🙂
…hozzá természetesen finom palackos erjesztésű pezsgő!

Boquerones:
Tokaji Furmint-ecettel és friss petrezselyemmel pácolt szardínia filék, fokhagymásan, citrusosan
…hozzá: nem fajtajelleges alapokból, könnyed Brut Cuvée

Enyhén füstölt Mangalica „szívsonka”, kakukkfűvel marinált Mádi tehén-gomolyával
…itt már jöhet egy enyhén „fahordózott” alapokból készülő tétel is, ami felveszi a kesztyűt jó sonka füstösségével

Harangodi érlelt Szürkemarha-sonka, friss kecskesajttal, málna-balzsamecetes baby-parajlevelekkel
…válassz egy szép blancs de noir-t (pinot noir alapú fehér pezsgő), ahol könnyű kapcsolat születik málna és pezsgő, „vasas” levelek és animális sajt között egyaránt

Ha van lehetőséged megkóstolni a 24 hónapos (!) szárítású Harangod-völgyi Mangalica sonkát, ahhoz csak kortyolgass évjáratos, akár másfél- két évig érlelődött Furmint pezsgőt, ahol visszaköszönnek hasonlóan diós, csonthéjas jegyek, mint abban a gyönyörű sonkában.

Ha már picit Spanyol mintára is finomkodunk, kóstoljatok meg egy egyszerű és nagyszerű kancsós kevert italt, az „AQUA DE VALENCIA”-t!

  • 15 cl COINTREAU Francia narancshéj-likőr
  • 0,75 liter friss, spanyol savanykás narancslé
  • 1 palack brut CAVA (Freixenét, Codorniu…stb)
  • eddig az eredeti összetétel, én ajánlok kevés (mondjuk egy egész) friss citrom vagy lime levét.

Sok jégre egy nagy méretű (3liter) kancsóban a fenti sorrendben töltsd egy másra az összetevőket, óvatos, de alapos keverés hosszú szárú kanalunkkal. Töltsd szintén jégre fehérboros poharakba, díszítsd egyszerűen narancshéjjal, aminek olajtartalmával kicsit permetezd meg a kész italt…MENNYEI!!!!

Tőlem szokatlan lenne, ha nincs még egy kis kevert ital. A nyár slágere lesz: APEROL DI PESCO

 

  • Aperol 4cl
  • 1,5-2cl Peach-likőr
  • 1/8 citrom vagy lime leve
  • fél dl friss piros grapefruitlé
  • fél dl Prosecco
  • fél dl szóda

Szintén kancsó, boros pohár és sok jég, ha már uncsi az Aperol Spritz.

Egészségünkre!