A saját utamat járom

Gasztronómia

Hogyan került az életedbe a művészet mellett ilyen erős fókuszba a gasztronómia és a blog?

A magas szintű gasztronómia és a jól elkészített borok közel állnak a művészethez, bár ettől függetlenül szeretném hozzátenni, hogy a művész szót megtartanám inkább a ténylegesen művészeti ágakban alkotó személyeknek, mintsem, hogy egy borászt vagy egy séfet ruházzak fel ilyen titulussal. Ahogyan például a színészet a színművész személyiségének megnyilvánulásáról szól, természetesen a bor vagy éppen egy elkészített étel is tükrözheti elkészítőjének személyiségét. Hogy visszakanyarodjak a kérdésre, az utazásaim által, főleg a Franciaországban töltött idők alatt kezdtem egyre jobban belemerülni a borok és a gasztronómia világába. A többi innen már csak idő kérdése volt. Az írás, ha úgy jobban tetszik – bár az elmúlt időkben szeretem elkerülni ezt a szót – a blogolás pedig egy hosszú próbanap vagy előadás után kipihenteti az egész nap alatt felmerülő gondolatokat. Mindenkinek meg van a saját maga módja, hogyan lazítson.

A blogod 2014-ben szakmai zsűri értékelése alapján 3. helyezett lett a Goldenblog GASZTRO kategóriában. Milyen új lehetőségeket és változásokat hozott ez az elismerés?

Az embernek mindig jól esik, ha valamilyen formában elismerik a tevékenységét, de ezt inkább visszaigazolásnak tekintem. Jobban mondva annak az értékrendnek és őszinteségnek a visszacsatolása, amelynek alárendelem a mindennapjaimat, és ez természetesen visszaköszön az írásmódomban is. Az élet, bármennyire is elcsépelten hangzik ez a mondás, tényleg túl rövid ahhoz, hogy ne olyan dolgokat csináljunk, amelyekhez valóban kedvünk van. Így számomra fontos, hogy úgy éljem meg ezeket a röpke pillanatokat, hogy ne szégyenkezve nézzek a tükörbe. És pont a túlságosan is őszinte természetem miatt, úgy gondolom, hogy ez az elismerés kevesebb lehetőséget hozott, mint mondjuk másoknak. A saját utamat járom, és ez így jó számomra. Ahogyan eddig is megtaláltam azt a közönséget, aki kíváncsi az őszinte szavakra, ezentúl is meg fogom találni. Szerencsére úgy tűnik, hogy egyre többen vannak.

A blogon lubickolsz az interjú műfajában, folyamatosan kérdezel, kutatsz, kóstolsz, honnan a kíváncsiság?

Ez benne van az ember természetében, én csak szabadjára engedem a bennem lakozó szellemet. A világ folyamatosan változik, így hát, aki nem kíváncsi szemekkel és érdeklődéssel tekint rá, az lemarad. Aki pedig a múltban él az inkább memoárokat írjon és ne blogot aktuális boros és gasztronómiai témákról.

 

 

Rendben, hogy gasztronómia, de ezen belül is az ételek és italok párosítása, hogyan jött az ötlet, mi motivált?

Egyrészről ha megfigyeljük a kínálatot, szinte alig találunk olyan oldalakat, ahol borajánlatok is szerepelnek, másrészről számomra az étel mindig szorosan összekapcsolódik a borral. Fontos irányt mutatni az olvasóknak, hogy otthon egy ebéd vagy vacsora mellé olyan bort tudjanak választani, ami az élményt tudja fokozni.

Mit tanácsolsz egy laikus számára, hogyan válasszon italt az étel mellé?

Pontosan úgy, ahogyan én: nyitottsággal és kíváncsisággal, természetesen figyelembe véve a fogás vezetőízeit. Nem árt, ha picivel otthonosabban mozog a borok világában, szőlőfajtákban, és van némi elképzelése az ízekről. Olvasson, tanuljon valamelyik iskolában legalább alapszinten borokról és járjon kóstolókra. Rövid időn belül rájön, hogy – bármenyire is mást szeretnének egyesek sugallni – ez nem is olyan nehéz műfaj. A jóízlést viszont semmilyen iskolában és borkóstolón nem lehet megtanulni és pénzért sem vehető meg. Ha így lenne, akkor minden gazdag tudna mindent a világról és a borokról.

Korábban azt nyilatkoztad, hogy nem ismersz kompromisszumokat a borokat illetően. A borok mellett milyen a viszonyod a buborékos kínálattal?

Nincs különbség a kettő között, mint általában mindennel, itt sem ismerek kompromisszumokat. Ha az ember egyszer elkezd lejjebb adni az elvárásaiból, onnan már nincs visszaút. Szóval, szeretem a jó pezsgőt, készüljön az el bármilyen stílusban.

Hogyan látod a hazai pezsgőfogyasztás kultúráját?

Kezd pozitív irányban alakulni, még akkor is, ha a sznobizmus jelenléte még erősen meghatározza ezt. Az egyre több rendezvénynek is köszönhetően, jó látni, hogy a fiatal generáció körében is egyre jobban kezd elterjedni a pezsgőfogyasztás. Nem szeretem ez a szót használni, de egyfajta pezsgőforradalom zajlik jelenleg, és ezt a borászok is próbálják a maximumon kihasználni. Kisebb-nagyobb sikerrel. A fogyasztók és a készítők részéről is sok még a tanulnivaló.

Van már ötleted, milyen témákkal készülsz majd a Pezsgőakadémia olvasóinak?

Minden, ami a pezsgőt helyezi a középpontba, laza, könnyedebb stílusban. Fontos megértetni az olvasókkal, hogy egy jó pezsgő akár a hétköznapok pillanatát is képes ünneppé varázsolni. Aki nem hiszi, az biztos még nem ivott reggeli mellé pezsgőt. Szóval, első lépésként próbálja ki!