Mit adunk hozzá????

Divat/Gasztronómia/Pezsgőkoktél

Ha pezsgőt iszunk, falatkázzunk! Nem csak a tapas-kultúra hirdetőjeként mondom, hogy bár könnyű ez az elegáns nedű, de gyöngyözésének köszönhetően hamarabb is fejünkbe száll. A megoldás a falatka vagy bánomisén kanapé, tapas, antipasti, zakuszka és társai, csak közben falatozgass.

Ha nem tudod milyen sorrendben helyes végigkóstolnod a jobbnál jobb tételeket, kóstolj közben kaprigyümölcsöt! Tudálékosan szólva, kapribogyó termését kocsányon. Ez a sós-ecetes roppanós nasi, kitűnő megoldás arra, hogy minden új tétel előtt lemosd és semlegesítsd ízlelőbimbóidat.

Ha viszont tudod a szép sorrendet, következzen egy kis mankó, hogyan építs fel egy kóstoló sort. Ha azonos metódus alapján készülő pezsgőket kóstolsz, légy tisztában a maradék cukor tartalommal (residual sugar). Ez egy haladási irány, mármint szárazabbtól a kevésbé száraz felé. Magasabb minőség esetén (Classic és Traditionelle tételek) azonban ez már nem elég.

A házak alap cuvée-it általában kezdő tételként pozicionáljuk, ezek üdék, fiatalok, letisztultak. Kimondottan jól érvényesülnek friss, kenhető kecskesajt társaságában.

Ismered a Kir Royalt? Szedd szét komponenseire és úgy add fel a vendégednek!

Monsieur Kir, Dijon polgármestere volt és az Ő tiszteletére (és saját kreálmányának köszönhetően) született meg, ez a máig „bestseller” welcome-drink. A környék éles fehérborai ugyanis nem vették fel a kesztyűt a nagy Chablis-kkal, ezért azt saját területük honos, zamatos Cassis (feketeribizli) likőrjével ízesítették… nem kis sikerrel. Esetünkben a Királyi verzió a Royal a nyerő, merthogy az pezsgővel született, mégpedig Crémant-nal. Ajánlom figyelmetekbe ezt az ár-érték arányban kitűnő terméket. Franciaország nem champagne-i területéről származó, de „methode chapenois”-val készülő pezsgői ezek. Visszatérve a Cassis-ra, amiről még híres, hogy az első(!) EU oltalmat kapott termék volt, szép kis lavinát indított maga után.

Szóval pezsgő és Cassis-likőr helyett, én csináltam már olyat, hogy a savanykás feketeribizlis Macaronba, friss kecskesajtot töltöttem. Durva, de nagyon jó, vagy, kikeversz egy rész kecskesajtot (Chevretine korong kitűnő hozzá, vagy poharas Chavroux) két rész tejszínes natúr krémsajttal, vagy Créme Fraiche-sel, két kiskanál segítségével tojásdad labdacsokat formázol és Zorrót meghazuttoló módon, „összekarcolod” őket tiszta feketeribizli velővel (magjától megszűrt, leturmixolt feketeribizli). Ha szereted a vagáns végleteket, ez a te „petit canapé-d”!

De nézzük tovább!

Nyilván nem árulok el újdonságot, de a házilag pácolt szardíniafilé (Boquerones) szintén kitűnő és egy jól kovászolt kecskevajas pirítóssal egy álom.

Ha sonkában gondolkozol, a sósabb ízvilágú Serrano kitűnő választás csak gondold át pontosan! Alap cuvée-hez, vagy Non Dosage tételekhez Serrano Reserva, Prestige tételekhez már Iberico dukál (De Cebo, illetve Bellota klasszifikációk). Ezek a disznók a levágás előtti hónapokban vagy egész életükben makkon voltak tartva. Ha ezt kínálsz, mást ne adj hozzá. No kenyér, No oliva!!!

Ha a Cuvée alapjául érettebb, akár fahordós tételek is kerültek, úgy kimondottan passzolnak az enyhén füstölt feketeerdei sonkák is.

Minél nagyobb viszont a Pinot, vagyis a Blanc de Noir tartalom, annál inkább megjelenhet a piros bogyós gyümölcs.

Csúcs Prestige Cuvéek, vagy évjáratos (Vintage vagy Millesime) tételek mellé nagy szemű Ukrán lazackaviártól a High Class Sevruga (Sőreg tok) vagy Ossetra (Vágó tok) kaviárt kínálhatunk. A kanapé alapjául egy lágy blini (blincsiki, mini palacsinta tészta-kanapék) leheletnyi házi tejföllel, kecsketejes krémmel, jó választásnak tűnik, csak bírjuk megfizetni.

Magas minőségű, száraz, rosé tételekhez kóstolj egy finom kacsa vagy libamáj variációt, legyen az terrine vagy pástétom egyaránt! Finom textúrájukkal viszont olyan filmréteggel vonják be nyelvünket, hogy ennek felszántására kell egy megfelelő savgerinc.

JÖN a Rosé-pezsgők ideje de ez majd NEXT-TIME.  Kellemes falatkázást a pezsgőkedvelőknek!

 

Végezetül ismét egy kis ízelítő Champagne Cocktailokból!

FRENCH 76, az isteni

A Napoleoni ágyúk közül a French 75 már ismerős lehet, próbáld ki a 76-ot is!

Elődjével ellentétben nem Gin, hanem Calvados az alap, csak egy OZ (2,84cl….na jó!! 3cl). Ez a sokszor Cognac-i minőségű almaborpárlat kellő erőt is kölcsönöz finom ízén kívül ennek a jól sikerült Medium Cocktailnak. Ízesítsd 2/4 citrom levével (NEM LIME!!!) és egy csapott bárkanál nádcukorral! Ezeket sékeld össze alaposan jéggel egy shakerben, majd adj hozzá 8cl jéghideg száraz pezsgőt, de ezt már csak vendéged poharába!!!

 

Itt az eper szezon, ne feledd a ROSSINI-t vagy TESTAROSSA-t! Durván jó

Készítsd nagy kancsóban, sok jéggel! Turmixold le tisztán az epret és az így kapott velőt töltsd a kancsóba! Óvatos töltés és keverés mellett adj hozzá kb. kétszer annyi száraz pezsgőt, töltsd poharakba jég nélkül!

 

Végezetül Ernest Hemingway egyik kedvence a párizsi Harrys Bárból:

HEMINGWAY, a gyógyító

Egy pohár jéghideg palackos erjesztésű száraz pezsgő, felszínére egy bárkanálnyi Pernod ánizst töltök, majd egy negyed citrom levével megspriccelem ezt a nemesen egyszerű, de méltán nagymúltú italt. Másnaposságra kitűnő PICK-ME-UP!  Jó gyógyulást Mindenkinek 🙂