Jó pezsgőt csak jó alapanyagból lehet készíteni!

Rosé/Szeminárium

Sétáló riporterünk, Császár Zoltán a Rosalia Fesztiválon járt, hogy kiderítse: mi az oka annak, hogy egyre többen fogyasztanak minőségi pezsgőt.

Divat lett a borhoz érteni, minőségi borokat, pezsgőket fogyasztani, fesztiválokra járni, talán ez is az oka annak, hogy nagyon sokat emelkedett a színvonal a hazai boros-pezsgős világban – vélekedett Géczi Annamária, akivel a Kemendy Tradicionális Pezsgőműhely standján találkoztunk. „Manapság „menő” ismerni a pincészeteket, magyar borokat és pezsgőket fogyasztani és egy boros vagy pezsgőspohárral a kezében az egyébként gyönyörű magyar hölgyek is még szebbek, nem?!” – teszi hozzá tréfásan Annamária. A fiatalokat (19-35) egyre inkább érdekli a boros-pezsgős világ, ezért a termelők is nyitottak feléjük. A minőségi pezsgőfogyasztás elterjedésének okait boncolgatva Annamária hozzáteszi, hogy ma már inkább a borozás-pezsgőzés élménye a cél, s nem pedig a leittasodás. A fogyasztóknak igénye lett a minőségi pezsgőkre, ezért egyre több régi pince is elkezdett foglalkozni a pezsgőkészítéssel. Nem meglepő, ha mindenki a különlegességekre törekszik, hisz csak így maradhatnak talpon. A világ felé is nyitottakká váltak az érdeklődők, sok jó külföldi pince italait meg lehet már vásárolni itthon, és a szélesebb közönség is hozzájuthat a jobb pezsgőkhöz, nem beszélve a legnagyobb honi termelő cég, a Törley hatalmas fejlődéséről. Felgyorsult és kinyílt a világ, minden hirtelen elérhető közelségbe került – az interneten könnyű információhoz jutni, továbbá a webshopban rendelni. Annamária szerint az emberek ma már korábban luxuscikknek tartott termékekre sem sajnálják a pénzt, inkább fogyasztanak kevesebbet, de az legyen jobb minőségű, tapasztalja az értékesítő. Szerencsére a gasztronómia is lépést tart a fogyasztói igényekkel, és sok étterem várja már „tisztességes” borlappal a vendégeket.

Az utóbbi időben egyre többen ismerkedtek meg a minőségi pezsgőkkel, ezért mind többen keresik is ezeket az italokat – látja Annamáriához hasonlóan Lengyel Attila, a Garamvári Pincészet üzletkötője. Míg emlékei szerint néhány éve még nem volt meglepetés, ha valaki „piros bort” kért egy-egy fesztiválon, ez a negatív attitűd mára teljesen eltűnt. Érdekességként megemlíti, hogy a keresletnövekedést kevesebb reklámmal érik el, talán ezért is olyan hasznosak a boros-pezsgős rendezvények, mint a Rosalia Fesztivál. Úgy látja, a fejlődés oka az is, hogy számos magazin és internetes oldal informálja, edukálja a fogyasztókat. Ezért évről évre többen keresik a minőségi pezsgőket, és ha egyszer megkóstolnak egy-egy palackkal, később szinte mind visszatérő vásárlókká válnak. Édes pezsgőből a Garamvári Pincészetnél csak egy félét tartanak, egyre többen jönnek ugyanis rá, hogy „a minőségi pezsgők, borok szárazak”. Ezek a termékek fogynak a legjobban, közülük a brut natur, de keresett a furmint fajtapezsgő és a rozépezsgő is. Lengyel Attila úgy véli, ha valaki a piacon szeretne maradni, ahhoz ma már az szükséges, hogy készítsen fajtapezsgőt.

Így gondolja a Gerencsér Judit is, aki annak a Kemendy Lászlónak a felesége, aki korábban hosszú éveket töltött el a legnagyobb hazai pezsgőt készítő cégnél, a Törleynél. Pincészetüknél ennek megfelelően a cuvée-k mellett készítenek fajtapezsgőt chardonnay-ból, de már kísérleteznek más fajtákkal is. Talán mások legyintenének rá, de Judit szerint a címke is sokat jelent a vásárlás során, ezért törekednek rá, hogy minél szebb címkékkel jelenjenek meg a piacon. Kemendyéknek van egy kis saját ültetvényük, de jobbára a környékbeli gazdáktól vásárolnak szőlőt. Csak olyan termelőtől vásárolnak gyümölcsöt, aki meglátásuk szerint rendesen gondozza a szőlőt, mert hitvallásuk, hogy jó pezsgőt csak jó alapanyagból lehet készíteni. A balatonfüredi kézműves pincészetnél mindent saját kézzel csinálnak, előbb a szőlőből bort, később a tradicionális pezsgőkészítés során maguk töltik, érlelik, forgatják a pezsgőt. Az italt általában 9 hónapig érlelik, majd a degorzsálás előtt 21. napig rázóállványra helyezik a palackokat. Saját kézzel helyezik a palackba a dugót, és teszik az üvegre a kosarat, valamint a kupakot.

Kétezer üvegnél többet nem palackoznak. Ha többet készítenének, az már a minőség rovására menne, mondja Judit. A környékbeli borászokkal folyamatosan kóstolják érlelés közben a pezsgőt, így is törekedve a lehető legmagasabb minőség elérésére. A rengeteg időigényes kézzel végzett munka miatt (is) pezsgőik nem a legolcsóbbak,

ennek ellenére sokan keresik italaikat és több étterembe (így például a budapesti Andantéba és a Jardinette-be) is szállítanak rendszeresen.